Historia Oddziału PTTK w Kościanie

Henryk Tumidajski

Tumiadajski     Henryk Tumidajski urodził się 3 lipca 1926 roku w Poznaniu. Jego ojciec miał na imię Wacław, matka - Agnieszka. Ukończył studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu z tytułem magistra biologii oraz na Uniwersytecie Wrocławskim - jako magister geografii i geomorfologii. ponadto odbył podyplomowe studia w Piotrkowie Trybunalskim. Działalność społeczną rozpoczął wraz z podjęciem pracy w Liceum Ogólnokształcącym w Kościanie w roku 1948. Pełnił funkcje prezesa ogniska ZNP, wicedyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie, był prelegentem TWP.

Całe życie uprawiał turystykę kwalifikowaną. Do PTTK wstąpił 1 lutego 1952 r. w Poznaniu - numer jego legitymacji 738010. W 1953 r. jako działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego doprowadził do stworzenia oddziału PTTK w Kościanie. Przez dłuższy czas pełnił w nim funkcję przewodniczącego Komisji Turystyki Pieszej. W 1956 r. utworzył SKKT, a następnie SKKT PTTK przy LO w Kościanie i w latach 1956 - 1984 był jego opiekunem. W latach 1958 - 1964 był prezesem, w latach 1964 - 1968 wiceprezesem Oddziału PTTK w Kościanie, a od 1969 r. do roku 2000 był członkiem zarządu tego oddziału. W latach 1968 - 1970 był członkiem Okręgowej Komisji Turystyki Pieszej PTTK w Poznaniu. W roku 1975 objął funkcję przewodniczącego Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Lesznie, a w latach 1977 - 1984 był jej wiceprzewodniczącym.

Posiadał uprawnienia PTTK: przodownika turystyki pieszej, kajakowej i kolarskiej, przewodnika terenowego i instruktora krajoznawstwa. W okresie pracy w liceum i PTTK zorganizował 61 obozów wędrownych dla młodzieży i kilkanaście spływów kajakowych. Był twórcą większości szlaków turystycznych pieszych powiatu kościańskiego i częściowo powiatu leszczyńskiego o łącznej długości 320 km. Zorganizował pięć stacji turystycznych, m. in. w latach 1956 - 1971 w Nielęgowie pod nazwa "Paryż", w latach 1967 - 1971 we Wławiu oraz w latach 1970 - 1988 w Janowej Górze w Masywie śnieżnika. W okresie jego działalności w liceum ogólnokształcącym działała wypożyczalnia sprzętu turystycznego, były w niej także kajaki.

Jego praca została uhonorowana wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami. W roku 1972 otrzymał Złotą Honorową Odznakę PTTK, w 1974 r. - Złotą Odznakę ZNP i Złoty Krzyż Zasługi. W 1980 r. - Złotą Odznakę PTSM, a w 1976 r. odznakę Zasłużony Działacz Turystyki w Stopniu Złotym. W 1984 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Należał do najstarszych i najbardziej zasłużonych działaczy Oddziału PTTK w Kościanie. W roku 2000 z powodu ciężkiej choroby zrezygnował z wszystkich funkcji w Oddziale PTTK w Kościanie i przeniósł się wraz z rodziną do Żar. Zmarł 30 kwietnia 2003 roku w Żarach. Pochowany został na cmentarzu komunalnym w Kościanie.

Kol. Henryk Tumidajski był osobą o przebogatym życiorysie i przeogromnych zasługach dla kościańskiej turystyki. Chociaż pełnił wiele funkcji w różnych organach PTTK, to przede wszystkim był turystą-praktykiem. Charakterystyczna była jego ogromna aktywność. Nie ma na ziemi kościańskiej człowieka związanego z turystyką, który nie zetknął by się z kol. Henrykiem. Czym może być wędrówka po ziemi ojczystej pokazał wielu rocznikom absolwentów kościańskiego liceum ogólnokształcącego. Był przy tym barwną postacią, człowiekiem z krwi i kości, o którym pozostanie pamięć także w wielu anegdotach, których był bohaterem.