Łączna długość szlaków turystycznych na terenie działalności Oddziału PTTK w Kościanie wynosi 239,1 km. Szlaki znakowane kolorami: zielonym, niebieskim, żółtym, czarnym i czerwonym przebiegają przez najatrakcyjniejsze tereny Ziemi Kościańskiej. Ich przebieg został zaprojektowany i wytyczony w latach 60-tych przez długoletniego działacza turystycznego Henryka Tumidajskiego. Wcześniej istniał tylko szlak zielony wyznakowany przez były Okręg Poznański PTTK.

drogowskaz 1

Po utworzeniu Parku Krajobrazowego im. Dezyderego Chłapowskiego powstał opracowany przez placówkę PAN w Turwi, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze szlak czerwony. Został on wyznakowany w 1996 roku przez Leszka Michalczaka.

W roku 2012 szlak czarny Śmigiel – Krzywiń został przedłużony o 7,9 km i prowadzi obecnie do Lubinia. Jego długość wynosi obecnie 40 km.

Przez wiele lat odnawianiem szlaków zajmował się kol. Henryk Tumidajski. Dziś szlakami opiekują się kol. Tadeusz Krzyżanowski, Włodzimierz Kozłowski, , Adam Kozłowski, Lech Kościański, Ewa Maćkowiak i Jerzy Smoleń. Szlakami opiekował się także zmarły kol. Mieczysław Wierzejewski i Leszek Michalczak.

Obecnie pod opieką Oddziału PTTK w Kościanie znajdują się następujące szlaki:

zielony  - Dawna leśniczówka Krzan – Kościan – Dolsk (81,0 km)
czarny północny - Dawna lesniczówka Krzan – Kościan – Rąbiń (36,0 km)
czarny południowy - Śmigiel – Przysieka – Krzywiń – Lubiń (40,0 km)
 żółty - Piotrowo – Kościan – Błotkowo (45,6 km)
niebieski - Czempiń – Racot – Zgliniec (26,5 km)
czerwony - Rogaczewo Małe – Rąbiń – Turew (10,0 km)

 

Przy dworcu PKP w Kościanie Oddział PTTK ustawił drogowskaz szlaków turystycznych. Pierwszy, ustawiony 16 sierpnia 1979 roku został zniszczony przez chuliganów 25 grudnia 1983 roku. Kolejny, postawiony w roku 1987 przetrwał do 1998 roku bez uszczerbku. W sobotę, 19 grudnia 1998 roku, działacze oddziału ustawili nowy drogowskaz z tabliczkami pokazującymi kierunki szlaków oraz mapą szlaków turystycznych. Drogowskaz został wykonany z trwałych, estetycznych materiałów przez kol. Leszka Michalczaka i kol. Tadeusza Krzyżanowskiego. Przy ustawianiu drogowskazu pracowali kol. kol.: Leszek Michalczak, Tadeusz Krzyżanowski, Włodzimierz Kozłowski, Mieczysław Wierzejewski i Zdzisław Witkowski. Drogowskaz został ponownie zniszczony 8 listopada 2009 roku.