Komunikaty Oddziału PTTK w Kościanie

21 kwietnia 2007 roku odbył się rajd turystyczny „52 Turystyczna Wiosna na Ziemi Kościańskiej” z metą w Rąbiniu. Organizatorem imprezy był Oddział PTTK w Kościanie przy współudziale Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Kościanie, Urzędu Miasta i Gminy w Krzywiniu oraz Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Piesi uczestnicy mieli do przebycia trasę szlakiem czarnym z Kopaszewa do Rąbinia przez Rogaczewo Wielkie, zwaną Kopaszewską Drogą Krzyżową. Została ufundowana przez Jana Koźmiana, ówczesnego dziedzica Kopaszewa. Bezpośrednim powodem zbudowania Drogi była samobójcza śmierć jego żony Zofii, córki generała Dezyderego Chłapowskiego, która popadłszy w depresję otruła się 25 października 1853 roku. Pochowano ją w rodzinnym grobie przy zabytkowym kościele w Rąbiniu. Przy drodze, którą szedł kondukt pogrzebowy, postawiono dwa lata później kapliczki Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. Te murowane kapliczki mają formę kwadratowych słupów o bokach 1,5 x 1,5 metra i wysokości 3,5 metra zwieńczonych czterospadowymi daszkami. Tablice płaskorzeźbne z poszczególnymi stacjami, umieszczone w taki sposób, aby wskazywać kierunek dalszej drogi, po dwie na każdej kapliczce, odlane były z żelaza i sprowadzone z Francji. Obecnie wszystkie oryginały stacji Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej są wmurowane wewnątrz kaplicy pałacowej w Kopaszewie, na drodze zaś znajdują się ich kopie.

Trasa rowerowa była dowolna, zgodna z regulaminem Kolarskiej Odznaki Turystycznej.

Na metę zorganizowaną przy świetlicy w Rąbiniu pieszo i na rowerach przybyło 445 osób. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali okolicznościową plakietkę oraz zjedli tradycyjną grochówkę. Na mecie turyści mieli okazję kupić przewodniki turystyczne oraz książeczki wycieczek pieszych i kolarskich.

Podczas imprezy rozdano regulaminy Regionalnej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Turysta Ziemi Kościańskiej”. Regulamin ten jest również dostępny na naszej stronie internetowej http://koscian.pttk.pl.

Dla młodzieży szkolnej odbyły się konkursy sprawnościowe i konkurs krajoznawczy.
W konkursie krajoznawczym z wiedzy o Ziemi Kościańskiej i Adamie Mickiewiczu pierwsze miejsce zajął Piotr Skrzypczak, drugie Łukasz Szukalski, a trzecie Korneliusz Babiarczyk – wszyscy z Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie.

Zwycięscy w konkursach otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

W rajdzie najliczniejszymi grupami była młodzież z Zespołu Szkół nr 4 i z Zespołu Szkół nr 2 w Kościanie. Na metę rajdu przybyli także turyści kolarze ze śremskiego klubu rowerowego „Żwawe Dziadki” oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kościana.

Rajd był okazją do odznaczenia zasłużonych działaczy kościańskiego oddziału PTTK. „Złotą Honorową Odznakę PTTK” otrzymała Maria Pluta, członek Zarządu Oddziału. Dyplom Honorowy Zarządu Głównego PTTK otrzymała Barbara Zielonka, sekretarz komisji rewizyjnej.

Turyści piesi mieli zapewniony przewóz autobusami na start rajdu oraz powrót.

 

Włodzimierz Kozłowski