Komunikaty Oddziału PTTK w Kościanie

Maria Jankowiak (w środku) odbiera odznaczenieW sobotę 22 listopada 2008 roku Maria i Kazimierz Jankowiakowie, od kilkudziesięciu lat opiekunowie Młodzieżowego Klubu Krajoznawczo Turystycznego PTTK „ Łaziki” działającego obecnie przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włoszakowicach wzięli udział w obchodach 95-lecia oraz Seminarium Jubileuszowym Oddziału Poznańskiego PTTK.W czasie obchodów uczestnicy wysłuchali okolicznościowych referatów . Mgr Marian Chudy Prezes  Poznańskiego Oddziału PTTK przedstawił dzieje ruchu krajoznawczego i turystycznego w Poznaniu, a prof.zw.dr.hab. Kazimierz Denek wygłosił referat „Krajoznawstwo i turystyka  w edukacji i  dzieci i Młodzieży „. W dalszej części obchodów 10 nauczycieli zostało odznaczonych Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wśród odznaczonych znalazła się również Pani Maria Jankowiak emerytowana nauczycielka z Włoszakowic. Wnioskodawcą była Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK i Kościański Oddział PTTK do którego pani Maria Jankowiak należy.

Maria Jankowiak jest członkiem kadry programowej PTTK, posiada uprawnienia przodownika turystyki pieszej i kolarskiej oraz instruktora krajoznawstwa  regionu. Od kilkudziesięciu lat wraz z mężem opiekuje się  MKKT-PTTK „Łaziki”.W tym czasie brała udział w przygotowaniu i organizacji ponad 150 imprez turystycznych ( rajdy, zloty ) w których wzięło udział ponad 20 tyś uczestników, głównie dzieci i młodzieży. Była  również współorganizatorem ponad 40 obozów wędrownych pieszych i kolarskich. Kilkanaście razy jej wychowankowie reprezentowali  Wielkopolskę w Finałach Centralnych Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno- Krajoznawczego zajmując  w nim czołowe miejsca ( 2 razy I miejsce, 2 razy II miejsce i 3 razy III  miejsce ) Ostatnio dwaj członkowie „Łazików” Kamil Grycz i Marcin Klemenski  na Wielkopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Pieszej PTTK w Wągrowcu  z pozytywnym  skutkiem składali egzamin na uprawnienia Młodzieżowego Przodownika Turystyki Pieszej.